روابط فرا زناشویی

روان شناسان هر نوع رابطه جسمانی یا روانی فراتر از رابطه زناشویی دو نفر را در اصطلاح خیانت می نامند. بنابراین، روابط فرا زناشویی معمولاً با دو شاخص که می تواند همزمان یا به تنهایی وجود داشته باشند، شناسایی می گردد؛ اول شاخص عاطفی که شامل ابراز علاقه به فردی غیر از همسر است، و دوم شاخص جسمانی که شامل رابطه جنسی با فردی غیر از شریک زندگی می باشد.

   مسئله روابط فرا زناشویی به یکی از معضلات اجتماعی تبدیل شده است. معضلی که در اغلب موارد مخفی مانده و گاهی افشای آن باعث ارتکاب یک جنایت می شود. ایجاد روابط فرا زناشویی دارای دلایل متعددی است. که به سبب تفاوت های فردی این عوامل می تواند در افراد و جوامع گوناگون متفاوت باشد. از جمله این عوامل می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

نارضایتی از روابط زناشویی، ماجراجویی و تمایل به تنوع (تازه خواهی) یا هیجان، انتقام یا خشم، سوء ظن و انتقام گیری از همسر، احساس عدم امنیت، بلوغ‌نایافتگی، نیاز اقتصادی و مالی، تأثیر پذیری از رسانه ها، چشم و هم چشمی با اطرافیان، در دسترس نبودن همسر، غفلت (مسامحه)، مصرف دارو و الکل و ویژگی‌های شخصیتی از دیگر عوامل مؤثر در شکل‌گیری روابط فرازناشویی است.

متأسفانه طی سال‌های اخیر با توسعه فناوری استفاده از اینترنت و مشاهده ی شبکه‌های ماهواره‌ای در کشور رواج یافته و ناآگاهی خانواده از خطرات آن باعث شده است ضمن گسترش این گونه ارتباطات غیر اخلاقی بنیان بسیاری از خانواده‌ها تحت اثرات تخریبی این نوع ارتباط متزلزل شود.

بدون شک خیانت به همسر و داشتن این نوع ارتباطات پنهانی عوارض بسیاری را به دنبال خواهد داشت که هم بر فرد و هم بر خانواده و هم بر جامعه اثر خواهد گذاشت که اهم آن عبارت است از:

اضطراب، ترس و استرس مداوم از برملا شدن این خیانت، داشتن برخی از انواع اختلال های روانی، متحمل شدن هزینه های جدید بر زندگی، ابتلا به بیماری های جنسی و مقاربتی،گرایش به مصرف مواد مخدر و روان گردان، طلاق، خشونت درخانواده، قتل های خانوادگی، از بین رفتن ارزش های اخلاقی و اجتماعی، ارتباط متفرقه عاطفی، افزایش بی اعتمادی درجامعه، ترس برای ازدواج در سایر افراد جامعه یا افرادی که خیانت دیده اند و غیره.

دوستان عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله استادم دکتر بهنام اوحدی پیرامون روابط فرا زناشویی مراجعه کنید.

 

 

/ 0 نظر / 31 بازدید